Forum  Strona Główna
DoGs
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Żywienie suk w okresie rozrodu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Psie Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maja
Administrator
Administrator



Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 94
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 17:46, 03 Mar 2007    Temat postu: Żywienie suk w okresie rozrodu

Gwarancją prawidłowego rozrodu jest pełnowartościowe żywienie suki. Brak składników pokarmowych jak i ich nadmiar może doprowadzić do zaburzeń w rozmnażaniu. Źródłem energii dla psów jest energia pochodząca z białek 30%,tłuszczów 20-30% i węglowodanów40-59% zawartych w dawce pokarmowej. Analizując wpływ żywienia na rozród musimy rozważyć wpływ białka tłuszczu węglowodanów witamin, mikro-makro elementów oraz substancji antyżywieniowych zawartych w pokarmie i ich wpływ na płodność, plenność, śmiertelność szczeniąt i odchów szczeniąt przy matce.

Zapotrzebowanie na energię nie jest stałe. Zależy od stanu fizjologicznego, wieku, temperamentu, warunków bytowania oraz masy ciała. Ilość spożytej karmy zależy od temperatury otoczenia, apetytu psa, pory podania posiłku,stopnia jego rozdrobnienia oraz dostępu do wody. Zaleca się swobodny dostęp do wody. Psy karmione są z reguły systemem do woli, więc praktycznie w określonym okresie żywieniowym zmieniamy tylko parametry jakościowe takie jak stosunek białkowo-energetyczny. Stosunek mineralno witaminowy.Poprawiamy strawność diety. W tym okresie należy zwiększyć udział wit. A i E korzystnie wpływają nadczynności jajnika.

Okres rozrodu dzielimy na:


Okres przygotowawczy do krycia [przedcieczkowy]
Krycia [cieczka]
Ciąży
Laktacji [odchowu szczeniąt przy matce]

Żywienie suki w okresie przygotowawczym
Przed kryciem sukę należy doprowadzić do odpowiedniej kondycji otyłą odchudzić z zbyt chude dokarmić gdyż niedożywienie może być przyczyną 30% śmiertelności noworodków W tym okresie dieta suki powinna być wzbogacona przede wszystkim o energię i białko..Zwiększa to liczbę owulujących pęcherzyków, co podnosi plenność. Taki sposób żywienia zaleca się też kilka dni po kryciu suki.Wpływa to dodatnio na zagnieżdżanie się zarodków w błonie śluzowej macicy.

Żywienie suki w okresie krycia
W tym okresie suki żywimy dawka energii na poziomie zapotrzebowania bytowego.

Żywienie suki ciężarnej
Ciąża suki trwa średnio 2 miesiące ok. 63 dni Okres ten możemy podzielić na okres do 5 tygodnia, w którym u suk w dobre kondycji i dobrze odżywionych nie zwiększamy energii i białka Karmimy na poziomie bytowym zwiększamy natomiast udział wit. A i E witaminy z grupy B ze szczególnym uwzględnieniem wit. B1 której niedobór prowadzi do niepłodności, i B12, bo ona odpowiada za masę urodzeniową osesków..Wit. A wpływa na czynność jajnika. Należy ja podawać bezpośrednio przed kryciem i po nim oraz przez cala ciąże niedobór może spowodować anomalie rozwojowe płodu Wit. E działa jako antyutleniacz i utrzymuje stabilizację błon komórkowych chroni płody przed resorpcją Chemiczna nazwa tej witaminy to tokoferol [wywodzi się z greckiego słowa znaczącego ''wydawać na świat potomstwo '' ]Bardzo duże znaczenie, o czym często zapominamy ma kw. foliowy odpowiada on za prawidłowość budowy DNA, co zapobiega w pewnym stopniu w występowaniu wad [u ludzi udowodniono ze niedobory są przyczyna rozszczepów podniebienia]Istotnym jest zabezpieczenie odpowiedniego poziomu Ca, P, Zn, Fe i pozostałych makro i mikroelementów. Nie należy przesadnie suplementować Ca gdyż jego nadmiar może być przyczyna pierwotnej atoni porodowej macicy,a niedobór może być przyczyną tężyczki u suki po porodzie.
Od 5 mc ciąży następuje intensywny wzrost płodów. W tym okresie żywieniowym koniecznie jest zwiększenie zawartości w karmie energii i białka strawne go Zapotrzebowanie jest około dwukrotnie większe niż zapotrzebowanie bytowe. Zapotrzebowanie na energie wynosi ok. 0,15 MJ/kg masy ciała suki a na białko strawne od 6,0 g do 7,5g na kg masy ciała w zależności od wielkości suki. W systemie żywienia suki do woli należy raczej zmienić rodzaj karmy na bardziej energetyczna i białkową niż zwiększać dawkę karmy używanej dotychczas Przeładowanie objętościowe przewodu pokarmowego suki ciężarnej jest niewskazane ze względu na rozwijające się intensywnie płody, które zajmują dużo miejsca w jamie brzusznej. Suka ciężarna zwiększa swoją masę ciała od 15 do 25 % a do porodu. Dobrze jest wiedzieć w tym okresie czy jest suka naprawdę ciężarna, bo u suk nie ciężarnych apetyt w tym okresie tez wzrasta związane jest to z cyklem hormonalnym i często prowadzi do niepotrzebnej otyłości.suki i może być przyczyna obfitych laktomani. U suki ciężarnej prowadzonej przez lekarza można stwierdzić można stwierdzić czy podaż białka jest odpowiednia poprzez określenie jego poziomu w surowicy krwi Jego poziom powinien przekraczać 55g/l w przypadku niższego poziomu mogą wystąpić poważne anomalie płodów.

Laktacja
Okres laktacji trwa u suki od porodu do ok. 6-7 tygodni po urodzeniu szczeniąt. Dziennie suka średnio wydziela mleko na poziomie ok. 3,5 % masy ciała np. suka dużej rasy produkuje ok. 3litrów mleka dziennie. Największa produkcja jest miedzy 3 a 4 tygodniem laktacji Stanowi to nawet 4% masy ciała karmiącej w okresie laktacji zapotrzebowanie na energie i białko jest bardzo duże. Zależy ono od masy suki liczby urodzonych i odchowywanych szczeniąt oraz ich masy i tępa przyrostów. Zapotrzebowanie to wzrasta w porównaniu z zapotrzebowaniem bytowym. W pierwszym tygodniu karmienia ok. 50%,w drugim już dwukrotnie,w trzecim dochodzi do czterokrotnego w stosunku do zapotrzebowania bytowego. Karma w tym okresie powinna zawierać najwięcej energii i łatwo strawnego białka Podczas laktacji wzrasta ogromnie zapotrzebowanie na wodę jest to spowodowane objętością produkowanego mleka. Suka karmiąca musi mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody. Podczas laktacji należy zwiększyć liczbę posiłków i zaleca się podawanie o określonych porach gdyż zwierzęta szybko się przyzwyczajają. W przypadku wczesnego odsadzenia szczeniąt suki produkujące mleko. Żywimy sposobem fazowym dzień przed odsadzeniem głodzimy sukę w dniu odsadzenia dajemy 25% dawki bytowej. W następnym dniu 50% dawki bytowej. W trzecim 75% i przechodzimy do karmienia bytowego na stale. W przypadku późnego odsadzania ilość karmy zmniejszamy sukcesywnie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Psie Zdrowie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin