DoGs
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Strona Główna
->
Psie Zdrowie
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Psie Sprawy
----------------
Regulamin
Grafika
Pomoc
Wasze Pomysły
Nowy przyjaciel psów
Adopcja
Psi Świat
----------------
Witamy!!
Psie Zdrowie
Pielęgnacja Piesków
Tresura Psów
Karmy
Szczeniaki
Akcesoria Dla Psów
Weterynarz
Kalendarz Psich Imion
Wiek Psów
Psia Praca
Psi Humor
Opisy Psów
Nasze Psy
----------------
Rasy
Kundelki
Tęczowy Most
Wasze Psy
Pies Miesiąca
Najładniejszy/sza
Dodatki
----------------
Off-Topic
Pogawędka
Dodatki
Album
Psi Czat
Bramka Email
Psia Mussa
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Maja
Wysłany: Sob 17:49, 03 Mar 2007
Temat postu: Padaczka u psów
Padaczka jest chorobą spowodowaną nienormalnym funkcjonowaniem mózgu. Objawia się atakami drgawek o rozmaitym nasileniu. Mogą być one spowodowane uszkodzeniami mózgu lub zaburzeniami metabolicznymi. U niektórych ras choroba ta ma charakter dziedziczny i wówczas nie zaleca się używania takich zwierząt w hodowli.
Padaczka u człowieka opisana została już w Starożytności. Objawy towarzyszące temu neurologicznemu schorzeniu zawsze wywierają duże wrażenie na osobach obserwujących, ale w większości przypadków atak trwa tylko kilka minut i nie stanowi zagrożenia dla życia zwierzęcia. Objawia się ona atakami drgawek. Mogą mieć one charakter częściowy, czyli dotyczyć jedynie pewnej partii ciała psa. W tym przypadku objawy są bardzo różne. Niekiedy ataki są przede wszystkim rodzaju psychicznego z halucynacjami, objawami strachu lub agresywności. W innych przypadkach przeważają zaburzenia motoryczne ze skurczami pewnych grup mięśni, przebieraniem łapami czy wykonywaniem skoków. W większości przypadków padaczka występuje w postaci uogólnionego ataku, obejmującego całość ciała.
Ataki mogą być poprzedzone fazę określaną mianem aury czy fazy preepileptycznej. Objawia się ona zmianą zachowania trwającą około jednej do dwóch minut. Następnie pojawia się faza toniczna charakteryzująca się skurczami wszystkich mięśni. Pies przewraca się na bok z głową odchyloną do tyłu. Kończyny są sztywne i szeroko rozstawione. Oddech jest nienormalny, a śluzówki mogą być sinawe w następstwie złego dotlenienia. Następnie pojawia się faza kloniczna, podczas której obserwujemy skurcze na przemian z rozluźnieniem wszystkich mięśni. Pies przebiera bez przerwy łapami, konwulsyjnie porusza szczękami czemu często towarzyszy obfite ślinienie się. Oddech jest hałaśliwy, a pies może oddawać mocz i kał. Faza ta trwa zaledwie kilka minut. Następnie nadchodzi trzecia faza, określana jako stertor, charakteryzująca się hałaśliwym oddychaniem. Odpowiada ona stopniowemu powrotowi do normalności. Pies odzyskuje przytomność i zwykle podnosi się w ciągu następnych pięciu minut. Czasami jednak faza ta trwa przez wiele godzin, w czasie których pies cierpi na zaburzenia orientacji. Może nawet mieć trudności z poruszaniem się, okresowo tracić wzrok lub objawiać nadmierne pragnienie czy łaknienie, zwykle pies jest bardzo zmęczony i śpi przez wiele godzin.
Padaczka może stanowić wtórny objaw wielu innych chorób, jak zatrucia, urazy czaszki, zapalenie mózgu, zaburzenia metaboliczne lub naczyniowe i wady wrodzone. Padaczka występować także samodzielnie. Aktualnie nie poznana została jeszcze przyczyna tej choroby. Objawia się ona powtarzającymi się atakami drgawek u zwierząt, u których nie występują żadne uszkodzenia mózgu, ani anomalia metaboliczne. Choroba ta spotykana jest u około 1% populacji psów.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin